Diagnostyka endometriozy

Proces diagnostyki jest jednym z najważniejszych elementów leczenia endometriozy. Statystyki są przerażające – rozpoznanie endometriozy następuje średnio 10 lat po pojawieniu się pierwszych objawów.

Wiele kobiet cierpi z powodu tej choroby (i najczęściej nawet o tym nie wie) ponieważ lekarz – ginekolog nie potrafił postawić odpowiedniej diagnozy. Prawidłowe rozpoznanie oraz wskazanie lokalizacji ognisk endometralnych w odpowiednio szybkim czasie może wpływać nie tylko na poprawę komfortu życia i pozbycie się bólu, ale także na uratowanie płodności oraz podstawowych funkcji organów zaatakowanych przez chorobę.

Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta diagnostyczna składa się z trzech etapów:

  1. Badanie eksperckie
  2. USG dopochwowe
  3. USG transrektalne (przezodbytnicze) – tylko, gdy są przesłanki do poszukiwania ognisk chorobowych w tym obszarze

Zazwyczaj wynikiem tego procesu jest kwalifikacja do leczenia farmakologicznego lub operacyjnego. Zależy nam na jak najdokładniejszym rozpoznaniu stadium choroby, dlatego też jeżeli wszystkie wątpliwości nie zostaną rozwiane w trakcie pierwszej wizyty, pacjentka otrzymuje skierowanie na rezonans – współpracujemy z centrum medycznym specjalizującym się w rozpoznawaniu endometriozy na obrazach rezonansu.

Czy na pierwszą wizytę potrzebuję wyniki badań?

  • Na pierwszej wizycie nie są wymagane żadne badania. Będą one potrzebne dopiero w momencie, gdy pacjentka zostanie zakwalifikowana do zabiegu.
  • Jeżeli wcześniej były już wykonywane zabiegi, to warto na pierwszą wizytę zabrać ze sobą karty informacyjne ze szpitala oraz protokoły operacyjne.

Medicus Clinic

Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
Tel. 71 323 63 00

[email protected]
www.medicusclinic.pl

Godziny otwarcia kliniki:
Poniedziałek – piątek 8:00 – 20:00
Sobota 8:00 – 14:00