Historie pacjentek

Sylwia

Mam na imię Sylwia, mam 37 lat i od 7 lat choruję na endometriozę. Endometrioza to życie z bólem. Ból jest szarpiący, kłujący, rozdzierający, piekący… Endo uniemożliwiło mi normalne funkcjonowanie, zwykłe kichnięcie, kaszel czy śmiech miałam połączony z bólem. O brzuszkach w formie ćwiczeń mogłam tylko pomarzyć. W nocy na łóżku było mi się ciężko przekręcić z boku na bok a ranne wstawanie z łóżka graniczyło czasami z cudem, podobnie jak i z krzesła. Brzuch mi rósł jak balon (wyglądałam jakbym była co najmniej w 5 miesiącu ciąży) ciężko było zapiąć spodnie, schylić się, a czasami nawet chodzić.

Na początku choroby objawy występowały przed miesiączką i w jej trakcie. Natomiast kiedy pod koniec  2019 r. objawy się nasiliły. Chodziłam od lekarza do lekarza. Trafiłam na dobrego radiologa z Krosna który stwierdził u mnie dwa guzy endometrialne w bliźnie po cc, jeden około 3 cm a drugi ponad 4 cm.  Postanowiłam zadziałać i poddałam się operacji w Rzeszowie w styczniu w 2020 roku.  Ginekolog, który mnie operował widział tylko jednego guza tego mniejszego, ale byłam pełna nadziei, że podczas operacji kiedy otworzy powłoki brzuszne to drugiego guza też zobaczy. Jednak lekarz nie zauważył większego guza, został wycięty tylko mniejszy.  Pół roku po operacji, objawy wróciły jak bumerang. Lekarz zapewniał mnie, że wszystko jest ok, na usg nic nie widział niepokojącego. A ja z domu bez leków przeciwbólowych nie wychodziłam – które zresztą w ostatnim czasie przestały na mnie działać. Z dnia na dzień było tylko gorzej.  Ból był każdy dzień, raz mniejszy, raz większy, ale cały czas ze mną był. Postanowiłam zarejestrować się do dr n.med. Mikołaja Karmowskiego we Wrocławiu. Między czasie w kwietniu 2022 byłam w Rzeszowie na rezonansie. Rezonans nic nie wykazał, żadnych guzów, zastanawiałam się jak to możliwe, że nic mi nie wyszło a boli coraz to gorzej.

Na wizycie dnia 20.07.2022 w Medicus Clinic we Wrocławiu dr n.med.  Karmowski potrafił  w ciągu 1 minuty  postawić diagnozę „Widoczny olbrzymi guz  55 mm x 13 mm naciekający mięsień piramidalny  w 95 % i część mięśnia prostego w okolicy linea alba Konglomerat penetruje w okostną spojenia łonowego i nacieka”! Po usłyszeniu diagnozy miałam zamęt w głowie,  że żaden lekarz nic nie widział. Jak to możliwe, że nikt nie widział guza prawie na 6 cm. Nie mieściło mi się to w głowie. Łzy napłynęły do moich oczu. W tle słyszałam słowa doktora jak mi mówił, że jestem bardzo chora, że czeka mnie operacja – niełatwa. Starał mi się wszystko wytłumaczyć, krok po kroku. Uważam, że wiedza doktora na temat endometriozy jest ogromna.  Po wyjściu z gabinetu jeszcze przez chwilę nie dałam rady słowa wypowiedzieć do męża. Po ochłonięciu razem poszliśmy do Pani, która zajmowała się wyznaczaniem terminów operacyjnych.

Pani koordynator ds. hospitalizacji, udzieliła mi informacji i wskazała wolny termin operacji 01.08.2022, na który się zdecydowałam. Za pomoc w uzupełnieniu wszystkich formalności, oraz odbieranie telefonów bardzo dziękuję.

Dnia 1.08.2022 oddałam się w ręce dr n.med. Mikołaja Karmowskiego i dr n.med. Piotra Rubisza. Operacja była ciężka, trwała prawie 5 godzin. Został usunięty guz endometrialny wraz z całym mięśniem piramidalnym oraz część mięśnia prostego, na skutek czego została wstawiona siatka 17×18 cm. Opieka w szpitalu znakomita. Pielęgniarki oraz pielęgniarz byli bardzo życzliwi, troskliwi. Dziękuję Pani anestezjolog za pełen zakres informacji przed operacją jak i po operacji, za magiczne znieczulenie, gdzie po operacji nie czułam bólu w okolicach cięcia które wynosi około 20 cm. Dziękuje Pani dietetyk  mgr Dorota Olanin za wskazówki w diecie pooperacyjnej. Bardzo dziękuję mojej opiekunce Magda Biłas (Endo Magda) za wsparcie, uśmiech, dobre słowo, cenne wskazówki – „Kobieta anioł”. 

Dr n.med. Mikołaj Karmowski oraz dr n.med. Piotr Rubisz to prawdziwi i wspaniali specjaliści. Doktorzy mają ogromną wiedzę, są bardzo dokładni. Bardzo dziękuję za szczęśliwy przebieg operacji całemu zespołowi operacyjnemu. Uważam, że poziom opieki w klinice jak i cały zespół specjalistów prezentują najwyższy poziom jeśli chodzi o wiedzę na temat endometriozy.

Jestem ponad dwa miesiące po operacji i mam nadzieję, że moja walka z endometriozą dobiegła końca i będę mogła zacząć normalne życie bez bólu. Pragnę podziękować mojemu kochanemu Mężowi za tak silne wsparcie, cierpliwość, wyrozumiałość oraz zaangażowanie, Twoja pomoc jest nieoceniona.

Endometrioza jest to choroba kobieca, zagadkowa i nieprzewidywalna, zachęcam drogie Panie do przebadania się gdy niepokoi Was jakikolwiek objaw dotyczący cyklu miesiączkowego. Nie ma na co czekać, ponieważ choroba rozwija się latami i robi duże spustoszenie w organizmie. Wszystkim kobietom życzę wytrwałości w walce z chorobą.

Polecam z całego serca Centrum Leczenia Endometriozy Medicus Clinic we Wrocławiu!

Medicus Clinic

Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
Tel. 71 323 63 00

[email protected]
www.medicusclinic.pl

Godziny otwarcia kliniki:
Poniedziałek – piątek 8:00 – 20:00
Sobota 8:00 – 14:00