Leczenie endometriozy w Medicus Clinic

Ponieważ wciąż nie znamy etiologicznych przyczyn powstawania endometriozy, nie możemy mówić o całkowitym wyleczeniu tej choroby. To co gwarantujemy naszym Pacjentkom to skuteczne leczenie łączące w sobie dwa elementy: leczenie farmakologiczne oraz leczenie operacyjne. Naszą misją jest opieka nad Pacjentkami przez całe ich życie.

Rodzaj leczenia dobierany jest na podstawie stopnia zaawansowania endometriozy, zawsze indywidualnie po wnikliwej diagnozie. Biorąc pod uwagę rozległość oraz stopień ciężkości zmian chorobowych możemy wyróżnić  cztery stopnie zaawansowania endometriozy. Zgodnie ze skalą Amerykańskiego Towarzystwa Rozrodu wyróżniamy:

 • I stopień – minimalny;
 • II stopień – łagodny;
 • III stopień – umiarkowany;
 • IV stopień – ciężki.

Skala punktowa oparta o rozległość, liczbę i głębokość ognisk endometriozy ale i obecność torbieli jajników jak i zrostów  kwalifikuje do danego stopnia zaawansowania choroby.

Leczenie farmakologiczne

 

Mimo licznych badań, niestety wciąż nie został odkryty „lek na endometriozę”. Głównym celem terapii farmakologicznej jest eliminacja lub zmniejszenie dolegliwości bólowych. Rodzaj i dawki leków dobierane są zawsze indywidualnie, w oparciu o wywiad z pacjentką, z uwzględnieniem nasilenia dolegliwości bólowych, planów rozrodczych, czy chorób współtowarzyszących.

 

Leczenie operacyjne

 

Leczenie operacyjne endometriozy polega na:

  • przywróceniu zaburzonych stosunków anatomicznych,
  • zniszczeniu ognisk endometriozy,
  • usunięciu guzów endometriotycznych
  • uwolnieniu zrostów.

Leczenie operacyjne może być diagnostyczne lub terapeutyczne i wykonane za pomocą głównie laparoskopii lub sporadycznie laparotomii (metoda mniej preferowana). Zakres i metody stosowane w czasie operacji ustalane są zawsze przez lekarza indywidualnie, w oparciu o dotychczasowe wyniki badań pacjentki. Zespół lekarzy specjalistów w dziedzinie leczenia endometriozy dostosowuje zakres zabiegu oraz planowane użycie narzędzi chirurgicznych do przypadku operowanej pacjentki. Jest to chirurgia „skrojona na miarę” przez co leczenie jest precyzyjnie dobrane wedle potrzeb pacjentki oraz najnowszych możliwości chirurgii ginekologicznej.

 

W Medicus Clinic operacje wykonywane są przy użyciu najwyższej jakości sprzętu medycznego przeznaczonego do leczenia endometriozy. Stosujemy m.in.

 1. Zawansowany tor wizyjny marki Xion – 4K umożliwia dokładną wizualizację ognisk endometriozy w najwyższej dostępnej rozdzielczości. Tylko duże powiększenie i precyzyjne odwzorowanie szczegółów gwarantuje doszczętne i skuteczne leczenie chirurgiczne przypadków zaawansowanej endometriozy z naciekiem na pęcherz moczowy i jelita.
 2. Precyzyjne narzędzia elektrochirurgiczne wiodących na rynku firm laparoskopowych umożliwiają bezpieczne operowanie nawet w trudnych warunkach technicznych oraz w sytuacjach rozległych i niebezpiecznych krwawień śródoperacyjnych.
 3. Plasma argonowa. Koagulacja argonowa wykorzystuje zjawisko dobrego przewodzenia prądu wysokiej częstotliwości przez zjonizowany argon. Podstawową zaletą koagulacji argonowej jest minimalna lecz stała głębokość efektu termicznego. Usuwanie zmian przy pomocy plasmy argonowej – waporyzowanie tkanek, odparowanie – powoduje, że zminimalizowane jest ryzyko uszkodzenia operowanych narządów takich jak jajnik, macica, jajowód, jelito. Zastosowanie argonu przyspiesza czas operacji, rekonwalescencji przy zachowaniu optymalnego efektu niszczenia tkanek chorobowych.
 4. Staplery endoskopowe. W przypadku endometriozy głębokonaciekajacej jednym z najczęściej zajętych organów jest jelito. Tylko radykalne usunięcie zmiany naciekowej umożliwia uzyskanie długiego czas bez nawrotów choroby.   W Medicus Clinic dysponujemy najnowszymi staplerami endoskopowymi umożlwiającymi wykonywanie odcinkowych resekcji zajętego chorobą jelita w przypadkach zaawansowanych zmian chorobowych.
 5. Preparaty przeciwzrostowe (jak 4DryField; Hyalobarier Gel itp.) zapobiegają tworzeniu się zrostów pooperacyjnych, przez co chronią nasze pacjentki przed wtórnymi zrostami będącymi niejednokrotnie przyczyną dolegliwości bólowych, niepłodności, wtórnego patologicznego procesu zapalnego. Dzięki stosowaniu preparatów barierowych uzyskujemy wyższy odsetek ciąż po zabiegach leczenia endometriozy nawet w zaawansowanych przypadkach.

Największą przewagą zabiegów laparoskopowych jest możliwość precyzyjnego pozbycia się ognisk endometriozy bez zbędnego marginesu. Jednocześnie zabieg ten jest małoinwazyjny, nie niesie za sobą ryzyka utraty dużej ilości krwi przy możliwie doszczętnym usunięciu ognisk chorobowych oraz pozwala na szybki powrót pacjentki do normalnych aktywności.

 

 


Tor wizyjny 4K

 
Erbe Vio III

APC aplikator plazmy argonowej

Erbe BiSect Micro


Erbe BiClamp

Mikromanipulator Keisten Storz

Medicus Clinic

Plac Strzelecki 24
50-224 Wrocław
Tel. 71 323 63 00

[email protected]
www.medicusclinic.pl

Godziny otwarcia kliniki:
Poniedziałek – piątek 8:00 – 20:00
Sobota 8:00 – 14:00